Jesteś tutaj

Konferencja pt. "Symptomy doznawania przemocy wobec dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym"

Zdjęcie konferencja GKRPA w Dąbrowie TarnowskiejW dniu 12.12.2018r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej  w ramach działania Miejsko-Gminnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej oraz w oparciu o realizację Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Gminie Dąbrowa Tarnowska na lata 2016-2020. odbyła się konferencja na temat. "Symptomy doznawania przemocy wobec dzieci w wieku szkolnym oraz przedszkolnym".

Konferencja została przeprowadzona przez Panią Beatę Lutomską magistra pedagogiki o specjalności pedagogika resocjalizacyjna, trenera, mediatora oraz  specjalisty w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie.

Zaproszenie  na powyższą konferencję przyjęło wiele osób. Swoja obecnością zaszczycili nas między innymi: przedstawiciel lokalnej władzy Pan Burmistrz Krzysztof Kaczmarski, dyrektorzy, pedagodzy i wychowawcy Szkół, Przedszkoli, Ochronki, Żłobka Samorządowego, Jednostki Wspierającej Rodzinę, Placówki Wsparcia Dziennego "Jutrzenka", Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej,  psycholodzy, konsultanci, przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Policji, Służby zdrowia, Asystenci rodziny, Pracownicy socjalni  oraz, członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego.

Głównym celem konferencji było podniesienie świadomości w obszarze problemu przemocy wobec najmłodszych. Tematem przewodnim było pokazanie symptomów doznawania przemocy wobec dzieci oraz  pomoc dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy i wykorzystywania. Prowadząca konferencję podkreśliła, że aby zapobiegać krzywdzeniu dzieci i by to krzywdzenie, w razie jego pojawienia się przerwać, konieczne jest szybkie  reagowanie. Ten obowiązek spoczywa na wielu specjalistach. Ważne jest, by Ci specjaliści ze sobą współpracowali. Dużą rolę w rozpoznaniu zjawiska przemocy wobec dzieci odgrywa szkoła i przedszkole. Krzywdzone dzieci często milczą, ponieważ są zastraszone lub po prostu kochają swoich oprawców, dlatego należy o tym jak najwięcej mówić i docierać do jak największej rzeszy odbiorów. Konferencja była cennym doświadczeniem dla wszystkich przybyłych gości.  Mamy nadzieję, że  zaproszeni goście dobrze wykorzystali czas i są bogatsi w nową wiedzę i informacje niezbędne w realizacji codziennych zadań.

Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Beacie Lutomskiej za przeprowadzenie konferencji, oraz wszystkim przybyłym gościom za przyjęcie zaproszenia i wzięcia udziału w spotkaniu.

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej