Jesteś tutaj

Nie dla czadu

Nie dla czadu bezbarwny, bezwonny, śmiertelny. | Urząd Miejski w  Bielsku-Białej

Bezbarwny, bezwonny, śmiertelny.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej informuje, iż w okresie jesienno-zimowym wzrasta zatrucie tlenkiem węgla (czadem).

Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym (powoduje to problemy z jego wykryciem). Powstaje wówczas, gdy coś się spala (pali), a w otoczeniu, gdzie przebiega ten proces jest za mało powietrza (tlenu).

Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to: kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe.

Zagrożeniem jest nie tylko brak dopływu powietrza, ale też nieprawidłowy odpływ spalin. W związku z tym groźne są zapchane lub nieszczelne przewody kominowe oraz uszkodzone połączenia między kominami i piecami. Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki wentylacyjne, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.

 

JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ

Najważniejsze jest zapewnienie prawidłowej wentylacji pomieszczeń. Poza tym trzeba pamiętać o mikrowentylacji okien i drzwi. Nigdy nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych, a z pomocą fachowców należy przeprowadzać regularne kontrole komina oraz instalacji grzewczej i wentylacyjnej. Warto również wyposażyć mieszkanie w czujnik czadu, który w porę zaalarmuje o zagrożeniu.

 

JAK RATOWAĆ ZACZADZONEGO?

Należy zapewnić  dopływ świeżego powietrza:

  •  natychmiast otwórz okna i drzwi, by z pomieszczenia usunąć truciznę,
  •  jak najszybciej wynieś go na świeże powietrze,
  •  rozluźnij mu ubranie – rozepnij pasek, guziki, ale nie rozbieraj go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
  •   jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, niezwłocznie przystąp do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca,
  •  Wezwij służby ratownicze: Pogotowie Ratunkowe – tel. 999; Straż Pożarną – tel. 998 lub 112.

 

Źródło:

Nie dla czadu - Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

http://www.straz.gov.pl/porady/czad

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej