Jesteś tutaj

"Zagrożenie współczesności - uzależnienia"

Zagrożenie współczesności - Uzależnienia” -
temat warsztatów psychologicznych w ramach projektu „Droga do sukcesu”

 

            Wraz z Nowym Rokiem Uczestnicy Projektu „Droga do Sukcesu” spotkali się na warsztatach grupowych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny, które realizowane są raz w miesiącu w ramach aktywizacji społecznej. Trwające cztery godziny spotkanie poprowadziła Pani Psycholog – mgr Anita Nowak. Tym razem poruszono niezwykle ważny temat uzależnień. Temat o tyle istotny, że coraz częściej dotyka naszych najmłodszych.

Jak to jest, że dla wielu o jakości życia decydują te nałogi, które je skracają?”
                                                                                             Andrzej Majewski

           W dzisiejszych czasach uzależnienia są jednym z największych zagrożeń współczesności. Pogorszenie sytuacji ekonomicznej, spowodowane bezrobociem oraz zmiany kulturowe są oznaką obecnych czasów. Konsekwencją stało się sięgania po używki: alkohol, narkotyki, dopalacze. Zaobserwować można gwałtowny wzrost uzależnień, w tym dzieci i młodzieży, którzy z natury są ciekawi i podatni na „nowości” - często mające zgubny wpływ na ich zdrowie. Aktualnie możemy zauważyć duży wzrost różnego rodzaju uzależnień. Często spotykamy uzależnienie od gier komputerowych, oglądania telewizji, używania telefonu, ciągłe sprawdzanie portali społecznościowych oraz uzależnienie i objadanie się „śmieciowym jedzeniem”, tzw. fast-food.

          Uzależnienie definiujemy jako odczuwalny przez jednostkę nacisk zażywania określonych środków, które mogą wywoływać niebezpieczne dla zdrowia lub życia skutki. To bardzo silnie odczuwana potrzeba zażycia jakiejś substancji. Zażywanie różnych substancji jest chwilowych zaspokojeniem potrzeby, który pozwoli osiągnąć chwilowe ukojenie. Uzależnienie może również dotyczyć czynności lub zachowań, które pozwolą zredukować emocjonalną potrzebę np. ćwiczenia fizyczne, objadanie się itd.

          Pani Psycholog przedstawiła Uczestnikom Projektu definicję uzależnienia, sposoby ich kategoryzowania na fizjologiczne (fizyczne), psychiczne i społeczne zwane socjologicznymi oraz zapoznała z symptomami, mogącymi świadczyć o uzależnieniu.

          W związku z wszechogarniającą nas cyfryzacją, telefon komórkowy z dostępem do internetu, stał się nieodłącznym atrybutem młodych ludzi, a coraz częściej także małych dzieci. Osoby uzależnione są od telefonu i internetu, od przeglądania portali społecznościowych, słuchania muzyki, grania w gry oraz robienia sobie selfie nazywani są fonoholikami. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jakie skutki niesie za sobą nadużywanie tych elektronicznych sprzętów. Pani Psycholog uwrażliwiła Uczestników Projektu, których zdecydowana większość stanowią rodzice, na oznaki fonoholizmu oraz sposoby radzenia sobie z nałogiem, a także ukazała konsekwencje, jakie niesie ze sobą nadużywanie smartfonów i internetu. To w głównej mierze od rodziców zależy, jak zostaną ukształtowane dzieci.

          Podczas warsztatów omówiono także inne rodzaje uzależnień, ale skupiono się przede wszystkim na odniesieniu do dzieci i młodzieży. Pani Psycholog przedstawiła niepokojące sygnały, które można zaobserwować u swojego dziecka:

  • unikanie rozmów, częste kłamstwa,
  • oddalanie się od rodziny,
  • kłopoty w szkole, których wcześniej nie było np. wagary
  • rozdrażnienie, niecierpliwość, agresja,
  • sypianie o różnych porach dnia (raz jest bardzo pobudzone a raz ospałe),
  • spędzanie czasu poza domem i unikanie kontaktu po powrocie,
  • nowi znajomi, o których nie chce rozmawiać lub samotne spędzanie czasu w pokoju

Takie zachowanie powinno nas niepokoić.

Podczas warsztatów najważniejszym punktem było przesłanie do Rodziców:

„Rodzice, którzy mają dobry kontakt z dzieckiem mają większą szansę, aby uchronić je przed uzależnieniami. Budowanie kontaktu, wiarygodność i rzetelna wiedza to ważne elementy w relacji między rodzicem a dzieckiem. Dzieci w okresie dojrzewania potrzebują poczucia więzi i przynależności do rodziny, wspierania poczucia własnej wartości, wiarygodności rodziców, sprawiedliwego traktowania, poszanowania intymności i dyskrecji oraz stanowczości w ważnych sprawach.

Alternatywą dla uzależnień jest i będzie bezsprzecznie poświecenie dziecku swojej uwagi, spędzenie z nim czasu, rozmowa.

Czterogodzinne zajęcia z Panią Psycholog prowadzone są w luźnej atmosferze i cieszą się dużym powodzeniem. Podczas warsztatów Uczestnicy Projektu poznali rodzaje uzależnień, a także nauczyli się rozpoznawać ich symptomy. Skupiono uwagę głównie na uzależnieniach, zagrażających dzieciom i młodzieży. Nabyta wiedza pomoże uczestnikom rozpoznawać ewentualne zagrożenia wśród swoich najbliższych. Taka świadomość być może pozwali zareagować na czas. Warsztaty zrealizowane zostały w ramach aktywnej integracji o charakterze społecznym. Dodatkowo, dla dzieci Uczestników, na czas prowadzonych warsztatów została zapewniona konieczna opieka.

Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

 

Szczegółowe informacje na temat projektu oraz jego realizacji można uzyskać w Biurze Projektu:
 

MOPSiWR w Dąbrowie Tarnowskiej, pok. nr 18 I piętro
Poniedziałek: 8:30-16:30
Wtorek - Piątek: 07:30-15:30
oraz pod numerem telefonu (14) 657-83-83

 

 

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej