Jesteś tutaj

Ogłoszenie o stałym naborze kandydatów na opiekuna prawnego dla osób całkowicie ubezwłasnowolnionych i kuratorów dla osób częściowo ubezwłasnowolnionych

DYREKTOR

Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej ogłasza stały nabór kandydatów na opiekuna prawnego dla osób całkowicie ubezwłasnowolnionych i kuratorów dla osób częściowo ubezwłasnowolnionych.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej w celu udzielenia osobom najbardziej potrzebującym wszechstronnej pomocy i wsparcia ogłasza stały nabór kandydatów do bazy opiekunów prawnych osób całkowicie ubezwłasnowolnionych i kuratorów osób częściowo ubezwłasnowolnionych.
Przez osobę najbardziej potrzebującą należy rozumieć osobę samotną bądź taką, która spośród najbliższych członków rodziny nie ma nikogo komu można powierzyć funkcję opiekuna prawnego bądź kuratora. Wpisanie do bazy nie wiąże się z przyznaniem wynagrodzenia.
W przypadku, gdy zaistnieje okoliczność, w której wymagane jest objęcie opieką lub kuratelą podopiecznego, pracownik MOPSiWR po przeprowadzeniu rozmowy z kandydatem z bazy, przedstawia Sądowi wniosek o objęcie opieką lub kuratelą przez wskazanego kandydata. Ostateczną decyzję dotyczącą objęcia podopiecznego kuratelą bądź opieką podejmuje Sąd na podstawie Postanowienia.
Niniejsze ogłoszenie ma charakter otwarty i nie zostaje określony termin zakończenia naboru.
W związku z czym w każdej chwili można składać stosowne dokumenty w celu zapisania się do bazy opiekunów prawnych osób całkowicie ubezwłasnowolnionych i kuratorów osób częściowo ubezwłasnowolnionych.

Podstawa prawna:

  • art. 3 pkt 5 lit. j ustawy z dnia 17 maja 1990 roku o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organami gmin a organami administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990r., nr 34, poz. 198 z późn.zm.),
  • art. 149 §3, art. 162 §1, art. 175, art. 178, art. 179 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku, Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tj. Dz.U. z 2017r., poz. 682z późn.zm.).

Zakres obowiązków opiekuna prawnego osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej:

  1. Ochrona interesów osobistych i majątkowych osoby nad którą sprawuje się opiekę, w szczególności:
  • dbanie o środki do życia osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej (w razie ich braku wnioskowanie o przyznanie odpowiednich świadczeń dla osoby ubezwłasnowolnionej);
  • sprawowanie zarządu nad majątkiem: m.in. poprzez sporządzenie inwentarza majątku osoby ubezwłasnowolnionej, przedstawienie go sądowi, a następnie prowadzenie nad nim nadzoru,
  • dbanie o opiekę lekarską – tak aby osoba całkowicie ubezwłasnowolniona nie szkodziła sobie i nie stanowiła zagrożenia dla innych osób,
  • reprezentowanie osoby ubezwłasnowolnionej wobec osób trzecich, m.in. zastępowanie osoby będącej pod opieką w dokonywaniu czynności prawnych, składaniu oświadczeń woli.

UWAGA!

Opiekun osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej nie jest zobowiązany do ponoszenia jakichkolwiek nakładów i wydatków na rzecz podopiecznego. Osoba całkowicie ubezwłasnowolniona jest pozbawiona możliwości dokonywania czynności prawnych:

  • nie może (przez własne działanie) stać się stroną żadnej umowy (nie może zawrzeć umowy, pożyczki, najmu, zlecenia);
  • nie może sama sprzedać lub darować należących do niej rzeczy,
  • nie może też sporządzić samodzielnie testamentu.

Niektórych czynności prawnych osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie może dokonać ani sama, ani przez opiekuna, są to m.in. zawarcie małżeństwa, uznania dziecka, sporządzenia lub odwołania testamentu.

Opiekun prawny zobowiązany jest w terminie oznaczonym przez sąd opiekuńczy, nie rzadziej jednak niż co roku, składać właściwemu sądowi sprawozdania dotyczące osoby pozostającego pod opieką oraz rachunki z zarządu jej majątkiem. W razie zwolnienia opiekuna lub ustania opieki opiekun obowiązany jest złożyć w ciągu trzech miesięcy rachunek końcowy z zarządu majątkiem. Sąd może zwolnic ze składania rachunku końcowego.

Zakres obowiązków kuratora osoby częściowo ubezwłasnowolnionej:

  • opieka nad mieniem i sprawami życiowymi osoby częściowo ubezwłasnowolnionej,
  • zabezpieczenie – w miarę możliwości – jej bieżących potrzeb oraz opieki lekarskiej,
  • doradztwo i pomoc w prowadzeniu spraw życiowych podopiecznego,
  • reprezentowanie podopiecznego i zarządzania jego majątkiem – tylko w przypadku i w zakresie określonym postanowieniem sądu opiekuńczego.

Osoba częściowo ubezwłasnowolniona ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Potrzebuje nadzoru kuratorskiego przy prowadzeniu swoich spraw, ale jej stan nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego. Może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego,takich jak bieżące zakupy, korzystanie z drobnych usług. Do ważności czynności prawnej, przez którą osoba częściowo ubezwłasnowolniona zaciąga zobowiązania lub rozporządza swoim prawem potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego (kuratora). Kurator osoby częściowo ubezwłasnowolnionej nie jest zobowiązany do ponoszenia jakichkolwiek nakładowe i wydatków na rzecz podopiecznego.

Wynagrodzenie za sprawowanie opieki:

Sąd opiekuńczy może przyznać opiekunowi bądź kuratorowi za sprawowanie opieki na jego żądanie, stosowane wynagrodzenie okresowe albo wynagrodzenie jednorazowe w dniu ustania opieki lub zwolnienia go od niej, jeżeli uzna, że wkład pracy opiekuna jest znaczny. Wynagrodzenie jest pokrywane z dochodów lub majątku osoby, dla której opiekun lub kurator jest ustanowiony. Jeśli osoba ta nie ma odpowiednich dochodów lub majątku, wynagrodzenie pokrywane jest ze środków publicznych i wypłacane przez ośrodek pomocy społecznej. Wysokość wynagrodzenia w stosunku miesięcznym, nie może przekroczyć 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres poprzedzający dzień przyznania wynagrodzenia.

Wymagane dokumenty:

  1. Życiorys,
  2. List motywacyjny,
  3. Oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego,
  4. Oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych,
  5. Oświadczenie o niepozbawieniu praw publicznych,
  6. Oświadczenie o niepozbawieniu władzy rodzicielskiej,
  7. Oświadczenie o nieskazaniu za przestępstwo umyślne.
  8. Oświadczenie o nieorzeczeniu zakazu prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem, edukacja małoletnich lub opieką nad nimi,
  9. Oświadczenie o nieorzeczeniu obowiązku powstrzymywania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu,
  10. Oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetworzenie danych osobowych do celów rekrutacji.

Osoby zainteresowane udziałem w rekrutacji proszone są o składanie wymaganych dokumentów w kopercie opatrzonej dopiskiem "Nabór kandydatów na opiekuna prawnego bądź kuratora" w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej, ul. Kościuszki 15a. 33-200 Dąbrowa Tarnowska (punkt informacyjny).

Informacje na temat ogłoszenia można uzyskać w siedzibie Ośrodka lub telefonicznie tel. 14 657 83 83, lub 517 336 500.

MOPSiWR w Dabrowie Tarnowskiej